Pekka Laineen säveltämä Synnyin auringosta -kappale lumoaa mystisellä tunnelmallaan – Anna Inginmaa ja The Hypnomen-yhtye julkaisi uuden singlen

Anna Inginmaa ja The Hypnomen-yhtye julkaisi uuden singlen. Kuvaaja: Mikko Linsiö

Anna Inginmaa ja The Hypnomen -yhtyeen leirissä eletään malttamattoman odotuksen tunnelmissa, koska yhtyeen uuden Maailma katoaa -albumin julkaisu alkuvuodesta 2024 lähestyy. Silloin Inginmaa/Hypnomen -kokoonpano pääsee myös keikkalavoille soittamaan uusia lauluja.
Elokuun 18. päivä perjantaina päivänvalon näki toinen maistiainen tulevalta albumilta, kun aiemmin julkaistu Aamuyön valoon -kappale sai seurakseen Synnyin auringosta -biisin, joka lumoaa kuulijan mystisellä tunnelmallaan. Uutuuskappale on yhtyeen kitaristin Pekka Laineen käsialaa. Laulun upeasta vokaalisuorituksesta vastaa Anna Inginmaa.
– Synnyin auringosta -kappaleen mystinen tunnelma sai alkunsa jo kappaleen ensimmäisestä idusta. Laulun ensimmäiset sanat tipahtivat ”yläilmoista”, eli en tiedä mistä. ”Synnyin auringosta ja lankesin”. Ai mitä? Hämmästelin sanoja hetken ja tajusin, että käsissäni on erinomainen alkulause hippihenkiselle folk-kappaleelle, Pekka Laine kertoo.
Laine kirjoitti laulun valmiiksi tunnelma ja svengi edellä.
– Kuulin mielessäni Annan lauluäänen ja bändin orgaanisen mullantuoksuisen soiton. Tarinan sävystä halusin sopivan savuisen. Kuka tai mikä stooria kertoo? Se jääköön kuulijan tulkinnan varaan. Biisi oli valmiina jo vuosia sitten, kun teimme Annan ja Kauko Röyhkän kanssa Huominen on uni -levyä. Sen aika ei ollut vielä silloin. Nyt on oikea hetki fiilikselle, jossa hämyinen usva sekoittuu kesäauringon viimeisiin säteisiin, Laine sanoo.
Synnyin auringosta -biisi on laulaja Inginmaan yksi suurimmista suosikkikappaleista tulevalta albumilta.
– Kuulas laulumelodia, sekä kappaleen mystisyydellä flirttaileva lyriikka yhdistettynä bändin rosoiseen soundiin on kiinnostava yhdistelmä, Inginmaa sanoo.
Inginmaa tuskin malttaa odottaa, että pääsee yhdessä Hypnomenin kanssa keikkalavoille.
– Live-esiintyminen on parasta mitä tiedän. Parhaimmat hetket koen keikoilla, kun tunnen yleisön läsnäolon. Silloin olen onnistunut välittämään jotain. Parhaimmillaan se on euforiaa, Inginmaa sanoo.
Anna Inginmaa ja The Hypnomen-yhtye löysivät toisensa ensimmäisen kerran vuonna 2016 ilmestyneellä Huominen on uni -albumilla, joka syntyi yhteistyössä Kauko Röyhkän kanssa. Nyt Inginmaa ja The Hypnomen yhdistivät uudelleen voimansa. Tammikuussa vuonna 2024 Stupido Recordsin toimesta julkaistava Maailma katoaa -albumi on jatkumoa artistin ja bändin väliselle hedelmälliselle meiningille. Levyn on tuottanut Pimeys-yhtyeestä tuttu Pekka Nisu.

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.