Usvaista katupoppia esittävä SUMUA julkaisi ’Haluunko ollenkaan’-biisin

Jukka Ruostila ja Marjo Eriksson muodostavat SUMUA-yhtyeen.

Tampereella vuonna 2019 perustettu SUMUA on usvaista katupoppia soittava duo, jonka biiseissä kuuluu vivahteita elokuvamusiikista ja pohjoismaisesta melankoliasta.
SUMUA julkaisi neljännen singlensä ”Haluunko ollenkaan”, joka on eeppinen matka tunteisiin.
– Kappale kertoo epävarmuudesta ja ahdistuksesta. Tarinassa toinen osapuoli luulee tietävänsä mitä toinen hänestä haluaa, vaikka kertoja ei sitä itsekään vielä tiedä, kertoo SUMUAn Marjo Eriksson.
Julkaisijana toimii Tamperelainen Kaaos Records. Marjo Erikssonin moniääniset laulut yhdistettynä Jukka Ruostilan eteerisiin kitarasoundeihin ja ammattimaisiin tuotantoihin luovat mielessä visuaalisen, välillä hypnoottisenkin tunnelman.
”Haluunko ollenkaan” singlestä on tekeillä lähiaikoina julkaistava musiikkivideo, ja sen jälkeen saadaankin odottaa syksyllä 2021 julkaistavaa esikoisalbumia.

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.