
Oletko jo kuullut Turusta kotoisin olevan Louie Bluen musiikkia? Hän on juuri nyt se artistinimi, jonka ympärillä on Suomessa se kuuluisa musiikkimaailman ”pöhinä”. Italialaistaustaisen äidin ja ruotsalaistaustaisen isän poika on vasta 18-vuotias, joten tulevaisuus näyttää musiikkilahjakkuudelle valoisalta. Louie Bluen musiikissa on niin kansainvälinen meininki, että hänessä on ainesta vaikka mihin. Äskettäin upean debyyttiep:n Notes julkaissut Louie Blue vastasi nyt Takahuone.fi:n sähköpostilla esittämiin kysymyksiin.
Olen kuunnellut debyyttiep-levyäsi Notes ja tykkään todella musiikistasi. Kerro miten itse kuvailet musiikkiasi?
– En mielelläni kategorisoi omaa musiikkiani mut tähän asti ollu aika elektronista ja RnB -painotteista. Meen vähän fiiliksen mukaan ja teen sellasta mikä sillon tuntuu oikeelta.
Miten biisisi syntyvät?
– Notes EP on tehty Booa Musicin studiolla Turussa. EP tehtiin Booa Musicin jengin kanssa hengailemalla yhessä vaa studiolla ja niin niitä biisejä tuli aika nopeeseen tahtiin.
Mitä musiikki sinulle merkitsee?
– Tapaa ilmaista itseään. Mulle musiikki on luonnollisin alusta luoda jotain omaa.
Onko sinulla esikuvia musiikissa?
– Ecco2k, Yellow Days, Pharrell Williams on tällä hetkellä sellasia, joita pidän tietynlaisina esikuvina nimenomaan musiikissa.
Minkälaisia suunnitelmia sinulla on musiikkiurasi suhteen?
– Luoda aina jotain uutta. Uskon et kaikki muu tulee vasta luomisen jälkeen.
Onko sinulla tulossa keikkoja? Missä ja koska ihmiset voivat nähdä sinut keikalla livenä?
– Kyllä kesälle on tulossa aika iso määrä festareita. Kaikkia ei oo vielä julkaistu mut julkaistuista nyt ainakin Uusi Tampere, Kesärauha ja Sideways.
Kerro hieman itsestäsi, minkälaista elämää vietät ja minkälainen nuori
mies sinä olet?
– Herään aamulla, paistan kananmunia ja pekonia, teen musiikkia, käyn koulua ja luon jotain yhdessä kavereiden kanssa.
Kiitos paljon vastauksista Louie Blue ja paljon onnea sekä menestystä musiikkiurallesi!
TEKSTI: MIKKO KORVENKARI
Kuuntele Louie Bluen musiikkia Spotifyssä:
Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?